Jedną z wielu materiałów stosowanych ówcześnie do dociepleń małych i dużych czterech kątów stają się produkty poliuretanowe. Zarówno systemy otwarto jak i zamknięto komórkowe coraz częściej zagląda pod nasze strzechy.
Izolacja natryskowa pianką poliuretanową jest znakomitym rozwiązaniem dla każdego domu, zarówno dla nowo budowanego, jak i już istniejącego. Dzięki znakomitej przyczepności do każdego podłoża (folia paroprzepuszczalna, drewno, płyta OSB/MFP, beton, blacha, cegła itp.) znajduje zastosowanie praktycznie w każdym budynku. i związku z tym coraz częściej użytkownicy starych zabezpieczeń takich jak wełna itp sięgają po zmianę swych nie rzadko niedoskonałych ociepleń (zniszczonych przez ząb czasu, gryzonie itp) po produkty poliuretanowe. 

Należy tutaj przypomnieć, że do zastosowania wewnętrznego używamy pianki otwartokomórkowej, która jest materiałem paroprzepuszczalnym oraz na tyle elastycznym, że pracuje razem z drewnianą konstrukcją dachu czy też ścian w domach szkieletowych. Nakładana metodą natryskową, pianka eliminuje mostki termiczne oraz ogranicza przepływ powietrza, zapewniając 100% szczelność, co ma ogromne znaczenie w domach energooszczędnych oraz pasywnych. Wyjątkiem mogą być poddasza z rekuperacją mechaniczną i dobrze wysezonowaną więźbą dachową i tutaj z powodzeniem możemy zastosować systemy zamkniętokomórkowe. Jak wiadomo Polska leży w strefie klimatycznej, w której po nałożeniu piany materiał powinien być przykryty folią paraizolacyją lub system karton-gips powinien być pokryty specjalną farbą paraiziolacyjną.

Większość z wykonawców  przeprowadza również termomodernizacje dachów od strony zewnętrznej bez ingerencji w część mieszkalną budynków, w których poprzednia izolacja straciła swe właściwości lub w których nie zastosowano wcześniej izolacji. Pianka poliuretanowa o otwartej strukturze komórek jest bardzo lekkim materiałem ? 1m2 izolacji otwartej komórki  o grubości 15cm waży ok. od 1 do 1,5 kg dlatego przy termomodernizacji starszych obiektów zwykle nie wymaga się wzmacniania konstrukcji dachu.

Odpowiadając na pytanie ?w jakich domach szczególnie warto ocieplać poddasze za pomocą pianki poliuretanowej?? możemy śmiało stwierdzić, że we wszystkich, w których ich użytkownikom zależy na trwałej, bezpiecznej i skutecznej izolacji. Dlatego jedynym problemem wydaje się wybranie tylko producenta piany i cerytyfikowanego wykonawcę. Całość po natrysku można sprawdzić kamerą termowizyjną by być pewnym rzetelnie wykonanej usługi.