Wraz ze wzrostem zainteresowania poliuretanami, szczególnie technologią natryskową rośnie nie tylko ilość firm wchodzących w tą branżę ale również rosną ceny półproduktów.

Zapoczątkowane wzrosty jednego ze składników czyli izocyjanianu w 2016 roku może poważnie odbić się na cenach produktu końcowego w 2017 roku. Czołowi producenci tego składnika systematycznie podnoszą ceny tego półproduktu tłumacząc się bądź to brakiem składników, bądź problemami w fabrykach. Doniesienia o wybuchach i uszkodzeniach w fabrykach produkujących ten składnik sprawiły, że cena ISO mocno poszybowała w górę. I tutaj zaczynają się kłopoty ponieważ klient przyzwyczajony do niższych cen za wykonanie izolacji natryskowych nie chce się pogodzić z wzrostem cen usług.

Dla niektórych firmy z branży, oferujących w ubiegłym roku swoje usługi na znacznie zaniżonym poziomie rok 2017 będzie tzw być albo nie być.

Jak ustabilizują się ceny produktów czas pokaże, narazie większość producentów podniosła ceny swoich produktów. Podwyżki cen sięgają nawet 25 %. Niestety zaniżone ceny usług pozostały na tym samym poziomie. Jedno jest pewne dalszy wzrost ceny surowców spowoduję podniesienie cen usług gdyż w przeciwnych przypadku będzą to usługi mało rentowne.

Jak narazie czołowi producenci izocyjanianu nie zmieniają swojej polityki sukcesywnie podnosząc cenę. Czyżby tak jak szejkowie trzymali monopol na ten składnik ?.

Oby na odpowiedź na to pytanie nie musielibyśmy czekać zbyt długo. Narazie jedyną prawidłowością na rynku jest to iż ze wzrostem cen produktów rośnie liczba firm kupujących urządzenia do produkcji pian poliuretanowych, a co za tym idzie znaczne zwiększenie potencjonalnych inwestorów skutecznym ociepleniem poliuretanowym.