ile kosztuje piana

Budując, remontując dom wielu z Was zastanawiało się ile kosztuje ocieplenie pianą. I tutaj zaczynają się schody. Postanowiliśmy zagrać rolę potencjalnych klientów, których oczekiwania były różne od izolacji fundamentów, poprzez wykonanie poliuretanowych wylewek, izolacje stropów po izolację poddaszy i dachów.

Szczerze mówiąc rozbieżność cen między rejonami naszego kraju jest dość duża, wynika to z zastosowanych produktów i wali to tzw “robotę”.

O ile różnorodność cen spowodowana wykorzystaniem różnych materiałów nas nie zdziwiła, prawo rynku, różne ceny zakupu materiałów, to piętnowanie zalet produktów, które polecały firmy nie miało zupełnie uzasadnienia.

Ceny na poziomie 35pln brutto za 20 cm natrysku otwartej komórki mocno nas zaskoczyły, najczęściej to oferty nowych firm podyktowane brakiem zamówień lub błędnymi założeniami wydajnościowymi. No cóż życzymy powodzenia w dobijaniu branży. Firma , która nie bierze pod uwagę kosztów amortyzacji, kosztów pośrednich może borykać się prędzej czy później z poważnymi problemami finansowymi z utratą maszyn leasingowych włącznie.

Największe koszty jakie otrzymaliśmy od jednej z firm to 85 pln za 20 cm piany, która jako “jedyna” na rynku nie chłonie wody i jest najlepsza. Oczywiście dostaliśmy od firmy porównanie wszystkich pian z tą “cudowną” oferowaną z którego wynikało, że nie ma sobie równych na rynku.

Niestety po analizie porównywanych parametrów okazało się, że nie tylko są one przekłamane ale wyssane z palca. Niestety jak przekonaliśmy się na tym przykładzie wojna na rynku PU niema końca.

Inną praktyką stosowaną na rynku jest oczernianie firm konkurencyjnych. I tutaj pojawiają się epitety, z którymi włosy jeżyły się na głowie.

I tutaj cytaty z “uczciwych wykonawców”:

  • “to pijaki i złodzieje dolewają wody”
  • “to starzy komuniści, oszukują na każdym kroku”
  • “ich piana śmierdzi zobacz pan na filmie, nasza nie ma takich problemów”
  • “ja mam pianę amerykańską oni leją polskie g…”

itd, itp

Niestety nie zamierzamy przytaczać wszystkich opinii i wywodów wykonawców ponieważ nie zawsze były zgodne z prawdą i do końca etyczne.

Pragniemy jedynie zaznaczyć, że podobnie jak przy wyborze materiałów włóknistych istnieją różne jakości od marketowych po najdroższe markowe, to taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku produktów poliuretanowych.

Nie sugerujmy się najtańszą ofertą na rynku ponieważ nie zawsze będzie to rozwiązanie poprawne jakościowo, ponieważ najczęściej za ceną idzie jakość.

Należy również żądać od wykonawców pełnej dokumentacji produktu, który wykorzystują na waszych inwestycjach wraz z podaniem fabryki z której pochodzą. Większość producentów oferujących na polskim rynku produkty poliuretanowe bez żadnych problemów takimi produktami dysponuje, jednak nie wszyscy. Po otrzymaniu dokumentacji należy sprawdzić jej wiarygodność kontaktując się z producentem lub weryfikując w przypadku produktów sprowadzanych fabrykę z której pochodzą.