Pianka poliuretanowa jest materiałem powstającym na skutek zmieszania się dwóch substancji płynnych poliolu i izocyjanianu. Do przeprowadzenia natrysku niezbędne jest wykorzystanie specjalnego agregatu wysokociśnieniowego, który podgrzewa wspomniane składniki do odpowiedniej temperatury, a następnie spręża je do ciśnienia ok. 100bar. Substancje poliol i izocyjanian w chwili natryskiwania pozostają w formie płynnej. Mieszanie się tych dwóch czynników w momencie wylotu z pistoletu inicjuje reakcję chemiczną w rezultacie której otrzymywana jest pianka poliuretanowa. Pianka poliuretanowa naniesiona  na powierzchnię w ciągu 5-8 sekund od natryśnięcia zwiększa swoją objętość. Dzięki temu możliwe jest idealne wypełnienie miejsc trudnodostępnych, oraz o nieregularnych kształtach.

Firma Tech – spray s.c. stosuje trzy podstawowe gęstości piany poliuretanowej: system  12 kg/m3, system 30 kg/m3, system 60 kg/m3. Każda z tej gęstości nadaje pianie poliuretanowej określone parametry i decyduje o jej przeznaczeniu.

 System  12 kg/m3 nazywany jest systemem lekkim otwarto komórkowym, w swojej strukturze posiada maksymalnie 40% komórek zamkniętych, pozostałe to komórki otwarte.   System o tej gęstości zapewnia ?oddychanie” warstwy izolacyjnej. Pianka poliuretanowa o strukturze otwarto komórkowej znajduje zastosowanie:

– w docieplaniu i wyciszaniu poddaszy,

–  docieplaniu ścian budynków mieszkalnych o konstrukcji szkieletowej.

Pozostałe dwa systemy pod względem struktury są zamknięto komórkowe.

System 30 kg/m3 w swojej strukturze posiada minimum 90% komórek zamkniętych. Najczęściej ten system stosuje się:

– w docieplaniu ścian od wewnątrz w przechowalniach owoców i warzyw, w chłodniach, mroźniach

w docieplaniu i uszczelnianiu budynków inwentarskich czyli kurników, obór, chlewni

– jako izolacja przeciw skropleniowa na metalowych dachach od spodu

– jako izolacja, docieplenie hal stalowych, hal łukowych i innych obiektów

– jako warstwa izolacyjna na poddaszach domów mieszkalnych

– jako izolacja zbiorników otwartych i zamkniętych

– jako izolacja rurociągów do transportu czynników o ekstremalnie niskiej i wysokiej temperaturze

– jako izolacja fundamentów

, a także innych nie wymienionych powyżej miejsc i obiektów

System 60 kg/m3 w swojej strukturze posiada również do 90% komórek zamkniętych. Stosuje się go najczęściej jako termo i hydroizolacje stropodachów od zewnątrz oraz jako podposadzkowe warstwy izolacji, szczególnie zalecane przy systemach ogrzewania podłogowego.