Czy ocieplanie pianką szkodzi ?

Z całą pewnością właściwości pianki poliuretanowej jak też sama technologia aplikacji czynią ją najskuteczniejszym obecnie na rynku materiałem termoizolacyjnym. Pomimo tego niektórzy inwestorzy rezygnują z korzyści, jakie daje ta metoda izolacji, argumentując to tym, że pianka to ?chemia? i będzie szkodzić ich zdrowiu. Nic bardziej mylnego ! W tym artykule postaram się opowiedzieć co nieco o poliuretanach oraz obalić mit szkodliwości użytkowania budynku ocieplonego tą właśnie metodą.

Chemia żywi, leczy, ubiera? ociepla ?

Czym tak właściwie są poliuretany ? Mówiąc fachowym językiem, są to polimery powstające w wyniku addycyjnej polimeryzacji wielofunkcyjnych izocyjanianów z poliolami. Wielu ludzi krytykujących piankę poliuretanową za jej ?chemiczne? pochodzenie nie jest w ogóle świadomym, że żyje w otoczeniu tworzyw sztucznych, a poliuretan jest jednym z nich. Zatem gdzie i jak często taki krytyk może mieć kontakt z poliuretanem ? A może ma go już w domu, tylko o tym nie wie ? Otóż po nocy przespanej na wygodnym poliuretanowym materacu sięga do lodówki zaizolowanej pianką poliuretanową po śniadanie zapakowane na wynos w poliuretanową tackę. Po skończonym śniadaniu wkłada wygodne buty i odzież, której wiele elementów jest wykonanych z poliuretanu. Jadąc do pracy siedzi w samochodzie na wygodnym poliuretanowym fotelu, doskonale słyszy radio dzięki poliuretanowym wygłuszeniom. Ten przykład pokazuje zaledwie ułamek wykorzystania produktów zapewniających wygodę w życiu codziennym każdego z nas. Prawda jest taka, że tworzywa sztuczne są dosłownie WSZĘDZIE i jeżeli stanowiłyby jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia, odpowiednie instytucje nigdy nie dopuściłyby żadnego z nich do użytku codziennego w tym pianki poliuretanowej. Poliuretany są niczym innym aniżeli jednym z otaczających nas tworzyw sztucznych, zapewne niewiele różniącym się od materiału, z którego wykonane jest urządzenie, na którym właśnie czytasz ten artykuł.
Czy pianka jest niebezpieczna ?

Dlaczego więc pracownicy podczas aplikacji pianki noszą kombinezony ochronne oraz maski ? Ze względów bezpieczeństwa. Jak już wyżej wspomniałem, nie tylko właściwości izolacyjne pianki, ale i technologia jej montażu czyni tę metodę tak skuteczną. Z tego względu na teren inwestycji w beczkach nie jest przywożona pianka sama w sobie, ale materiał do jej wytworzenia i właśnie to, że po przetworzeniu przez specjalne maszyny piana ?wyrasta? bezpośrednio na aplikowanej powierzchni czyni ją tak wyjątkową i pozwala na stworzenie w 100% szczelnej, pozbawionej łączeń warstwy izolacji. Natomiast maska podczas tego procesu zabezpiecza drogi oddechowe aplikatora przed ?zapianowaniem?, to samo dotyczy kombinezonu i ochrony ciała. Pianka PUR, w przeciwieństwie do niektórych materiałów, nie kurzy się i nie pyli, a zatem po zakończeniu aplikacji i przewietrzeniu pomieszczenia jest ona w 100% bezpieczna dla domowników. Zatem używanie masek i odzieży ochronnej podczas aplikacji także nie powinno stanowić argumentu przeciw zastosowaniu pianki, tym bardziej że maski powinny być używane także podczas ocieplania innymi niż pianka materiałami.
A zatem nie taki poliuretan straszny jak go niektórzy malują, a ocieplanie pianką na pewno nie szkodzi ! Jego wyjątkowe zastosowanie sprawia, że nadaje się prawie do wszystkiego. Do czego się nie nadaje ? Jako firma zajmująca się natryskiem pianki możemy zapewnić, że na pewno nie stanowi pożywienia dla pleśni i grzybów oraz nie stanowi komfortowego miejsca zamieszkania dla kun i gryzoni.