Renowacja dachów płaskich to wyzwanie nie tylko dla ekip remontowych lecz również wysokie wymagania co do wykorzystanych materiałów. Niewątpliwie skutecznym materiałem zarówno termo jak i hydroizolacyjnym staje się piana poliuretanowa o podwyższonej gęstości sięgającej około 60kg/m3. Lista oferowanych pian dachowych na polskim rynku ciągle rośnie zarówno krajowi producenci jak i dystrybutorzy produktów z zachodu mają w swoim portfolio piany, które spełniają wymagania stosowane do izolacji dachów płaskich.
Jednak piana to nie wszystko. Szczególną uwagę należy poświecić na należyte przygotowanie powierzchni przed natryskiem.

Bardzo ważną czynnością przygotowawczą jest osuszenie połaci dachowej. Przyjmujemy, że rozpoczynamy przygotowania do natrysku co najmniej dwa dni po wystąpieniu opadów atmosferycznych. Umożliwia to zachowanie poprawnej adhezji poliuretanu z podłożem. Kolejnym elementem na jaki należy zwrócić szczególną uwagę jest usunięcie pęcherzy papowych i dokładne ich uzupełnienie. Staranne oczyszczenie z pyłu i wymiana wypustów dachowych na wypusty tworzywowe jest niezwykle ważne w przypadku projektowania poszycia dachowego z powłok poliuretanowych.

W przypadku wystąpienia zawilgoceń koniecznym jest zastosowanie kominów wentylacyjnych i w zależności od powierzchni dachu umieszczamy je średnio szt/250m2. W przypadkach indywidualnych wymagane jest ich zagęszczenie. Przekrój typowego komina wentylacyjnego powinien mieścić się w przedziale od 65 do 85 mm.

Naturalną koleją rzeczy jest również uzupełnienie wszelkich braków tynkarskich na kominach czy attykach jak również wymiana obróbek blacharskich, które mają znajdować się pod poliuretanem.

Gdy powierzchnia dachu jest już należycie przygotowana możemy rozpocząć wykonanie natrysku wybierając produkt, spełniający wymagania inwestycji. Należy szczególną uwagę zwrócić na warunki atmosferyczne panujące podczas natrysku gdyż decydują one nie tylko o trwałości nakładanej izolacji ale również o jej skuteczności i wydajności. Podstawowe dane przy jakich możemy wykonywać natryski zewnętrze takie jak temperatura otoczenia, wilgotność względna, wilgotność podłoża  i siła wiatru są zawarte w kartach technicznych poszczególnych produktów.
W przypadku wszelkich wątpliwości związanych z parametrami przetwarzania materiałów proponujemy o kontakt z doradcą technicznym firm produkcyjnych.

Produkty dachowe obok Polychem System, PCC Prodex, Purinova, oferują również dystrybutorzy firmy Demilec, Syntezia, Covestro, i Basf.