Początki istnienia firmy datowane są na rok 1988 kiedy to Sylwester i Małgorzata Będkowscy, absolwenci Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej powołali do życia Termopian i zaistnieli na rynku usług budowlanych.

Początkowo Termopian zajmował się wykonywaniem termoizolacji z krylaminy, która wlewana była w wolne przestrzenie przegród budowlanych. Pianka krylaminowa wytwarzana była w specjalnym agregacie i spieniana mechanicznie.

Rok 1991 był dla Termopianu rokiem przełomowym w historii, ponieważ zaczął on wtedy ściśle współpracować z firmami produkującymi natryskowe poliuretany. Jeszcze w tym samym roku został wykonany pierwszy natrysk pianki poliuretanowej. Już rok później technologia natrysku pianki PUR została wykorzystana przez Termopian w formie pokrycia dachowego.

W 2000 roku Termopian w trosce o dobro klienta oraz najwyższą jakość świadczonych usług wprowadził system zarządzania jakością ISO 9001.
Bazując na zebranych doświadczeniach oraz odpowiadając na zapotrzebowanie rynku, w 2005 roku Termopian uruchomił produkcję farby Izolbest do pianek poliuretanowych. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na farby oraz bardzo dynamicznym rozwojem rynku poliuretanów w Polsce, firma Termopian w 2009 roku zakupiła i wdrożyła profesjonalną linię do produkcji specjalistycznych farb Izolbest zabezpieczających pianki poliuretanowe przed promieniowaniem ultrafioletowym.

2010 rok zaowocował opracowaniem i wdrożeniem nowej powłoki Izolbest-PRO ochraniającej pokrycia dachowe z poliuretanu przed uszkodzeniami mechanicznymi. Firma Termopian zakupiła w tym celu specjalistyczne agregaty natryskowe wraz ze sprężarkami o dużych wydajnościach dzięki czemu powłoka Izolbest-PRO nanoszona jest natryskowo.

W 2011 roku na podstawie wieloletnich doświadczeń rozpoczęto prace badawcze mające na celu opracowanie nowego produktu stanowiącego izolację pokrycia dachowego. Jest nim TermoPiana wprowadzona na rynek w 2012 roku.

Do tej pory wykonano około 1 000 000 m? natrysków różnych systemów izolacji termicznych, wodochronnych i chemoodpornych.
Termopian uczestniczymy w życiu wielu organizacji związanych z profilem  działalności takich jak Śląska Izba Budownictwa, PZITB, czy Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR SIPUR.