Od czego zacząć czyli wykonawca idzie na zakupy.

Wielu z was rozpoczynając przygodę z izolacją natryskową, tak naprawdę nie wie od czego zacząć. Można zdać się na kilku znaczących graczy w tej branży z wiadomych przyczyn ich narazie nie wymienimy, lecz jak pokaże życie polecą oni zarówno i maszyny i materiały którymi handlują. Jednak, każdy z was wybór reaktora musi starannie przemyśleć biorąc pod uwagę nie tylko nazwę firmy lecz kilka ważnych parametrów, którymi taki reaktor powinien się cechować.

Maszyny dozujace są oferowane w najróżniejszych kształtach i rozmiarach od kilku producentów. Podczas wyboru i zakupu musimy zwrócić uwagę na następujące parametry:
1. Rodzaj napędu,
2. produkcji i zdolności ciśnienia,
3. mocy grzewczej oraz instalacji elektrycznej są główne firmy.
4 Maksymalne i minimalne długości węży które mogą być wykorzystane do natrysku.

System napędowy pompy
System napędu, jest to system który zmusza pompy dozujące  do pracy tzw góra dół tam i spowrotem. Pompy dozujące sąto  pompy, które odpowiadają za to jaką część materiału przenieść do maszyny i przewodami  do pistoletu. Systemy napędowe dzielimy na  pneumatycznie, elektrycznie lub hydraulicznie napędzane elektrycznie. Pneumatycznie maszyny są zwykle mniej kosztowne, ale o słabszej wydajności , hydrauliczne uważa się za maszyny z  większą wydajnością lecz tym samym o wyższym koszcie zakupu. I tutaj nasuwa się pytanie co będziemy ocieplać (izolować)? Powierzchnie

Maksymalne ciśnienie robocze, wydajność

Jest to parametr mówiący nam ile mieszanej pianki można będzie zaaplikować w danym terminie. Parametr ten jest zazwyczaj podawany w funtach na minutę, w galonach na minutę, lub kg na minutę. Ciśnienie urządzenia  jest miarą, która mówi nam jakie ciśnienie jest generowane w przypadku mieszania składników w pistolecie. Ciśnienie jest zazwyczaj klasyfikowane jako funtów na cal kwadratowy (psi.) lub bar dla metrycznego pomiaru ciśnienia. Należy pamiętać, że producenci sprzętu  podają  maksymalne ciśnienie jako ciśnienie statyczne. Ciśnienie robocze wynosi często mniej niż to, co jest podawane.

Wydajność grzewcza

Przy natrysku rożnych materiałów mamy do czynienia z obróbką ich w temperaturach dochodzących do  140 ° C-150 ° C. Wymagane to jest przede wszystkim do obniżenia lepkości  składników chemicznych, aby pomóc w ich pompowaniu i mieszaniu. Często temperatura może mieć istotny wpływ na jakość rozpylania i fizyczne właściwości końcowego produktu piankowego, więc bardzo ważne jest, to aby nie tylko zapewnić ogrzewanie systemu maszyny w odpowiednim stopniu lecz  również utrzymania odpowiedniej temperatury w przewodach doprowadzających składniki do pistoletu.

Układ elektryczny
Większość maszyn dozujących ma grzałki i systemy kontroli , które wymagają połączenia elektrycznego. Hydrauliczne maszyny wykorzystują silnik elektryczny do zasilania hydraulicznego systemu napędowego, który również wymaga energii elektrycznej. Maszyny dozujace zamawiane u  producentów są przystosowane do działania w dowolnym miejscu na świecie. Należy zwrócić uwagę na sposób zasilania maszyn czy będzie to napięcie jednofazowe czy trój fazowe. Kupując maszyny zaawansowane hydrauliczne musimy uzbroić się w mocne i wydajne agregaty prądotwórcze, ponieważ ich wymagania prądowe sprawią, że nie zawsze będziemy mieli dostępne źródłą prądu o wymaganych parametrach.